Ekstre Açıklamalarının Ch Kodlarını Getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Ekstre Açıklamalarının Ch Kodlarını Getirme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba

C sütunundaki açıklamaların içinde geçenlerden K ve P sütünlarındaki hesap adlarının içinde geçiyorsa I ve N sütunlarındaki hesap kodlarını D sütununa getirmesini istiyorum.
sütünlarda ki açıklamaların birebir eşleşmesi mümkün olmadığı için ve belli bir kelimeyi alma imkanım olmadığı için C sütunundaki açıklamaların içinden bir veya birkaçı K ve P sütunundaki hesap adlarında geçmesi hesap kodunu bulunabilir duruma getirmesi lazım
örnek
C sütununda FAST664951767-BÜŞRA ALTAY BMA MAĞAZACILIK-. şeklinde açıklama var
P sütununda Büşra Altay var bu durumda 120.1243 hesap kodunun gelmesini istiyorum

Ekli dosyalar
@NADIRYILDIZ
Şu kod istenilen sonuca ulaşmanıza yardımcı olur.
CMZ TEKSTİL satırında olduğu gibi, iki taraftaki YAZIM FARKLILIĞI OLAN veriler için sonuç vermez.

Ayrıca 2 farklı liste (J:K ve O:P) olmazsa, yani bu iki alanı J:K'da alt alta yazarsanız kod biraz daha kısalabilir

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(16 satır)

Çözüm
Ömer bey teşekkür ederim

Evet üstat dediğiniz gibi yazım farklılığından kaynaklı kodlar gelmiyor
maalesef iki listeyi birleştiremiyorum.
CH kodları başka yerden blok halinde kopyalayıp getirdiğim için ayrı listeliyorum.bu alan ch kod eklendikçe liste uzayıp gidiyor
Diğer hesap kodları sabit banka extresine göre ekleme yapıyorum.CH kadar da çok değiller

Üstat anlamak açısından soruyorum..
bunun zorda olsa bir yöntemi var mı olabilir mi ?
yada bana başka öneride bulunabileceğiniz bir yöntem

teşekkürler

Ekli dosyalar
Ne yapılırsa yapılsın GARANTİ bir yöntem olacağını sanmıyorum.

EFE TEKS.YAPI MAL.İÇ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.
ile
EFE TEKSTİL YAPI MALHAYV. İÇ VE DIŞ-
bilgilerinin aynı firmaya ait olduğunun tespiti gerekiyor.

Bazı kodlamalar yapılsa dahi, bu kodlamanın isabet oranı K ve P sütunundaki metinlerin uzunlukları arttıkça artacak,
metinler kısaldıkça azalacaktır. Bunun için bile epey bir kafa yormak lazım.

Olabilir, tabi siz bilirsiniz. Ancak GARANTİ olmayacağını tekrar hatırlatayım.
Kodun kısalığından - uzunluğundan ziyade isabet oranının büyütülmesi için düşünmek lazım.
Ücretli Destek alanında konu açarsanız, veri yığınının büyük olacağı gerçek belgenizi paylaşma imkanı da olacak,
böylece de muhtemel farklı durumların çözümü üzerinde düşünmek mümkün olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri