Dosya yolu Hk.

Kısa Açıklama

Dosya yolu Hk. isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli üstatlar iki konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. Birinci konu Örnegin evdeki bilgisayarımda Usb bellek içindeki dosyalar E:\ nin içinde görünürken işyerindeki bilgisayara usb takınca D:\ olarak gözüküyor ve kullanmış olduğum makrolarda dosya yolunu buna göre sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum. Bunun bir çözümü varmı acaba

İkinci konu:
Dim A As Object, dsy As String
Dim Klas1 As String
Dim Klas2 As String
Klas1 = "C:\Users\mert\Desktop\SGK1\" 'VERİ ALINACAK KLASÖR
Klas2 = "C:\Users\mert\Desktop\DENEME\" 'VERİ TAŞINACAK KLASÖR

Klas1 satırına ikinci bir dosyanın yolunu nasıl tanımlayabiliriz. Örneğin tanımlanacak ikinci dosya yolu: C:\Users\mert\Desktop\SGK2\ Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Şöyle düşünülebilir.

CPP:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(23 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(23 satır)
Ömer hocam geri dönüş için öncelikle teşekkür ederim. Makronun tamamını paylaşma gereksinimi duydum. Bu makro ile ben excel sayfasının A sütununa TC kimlik numaraları yazıp Klas1 deki yolunu belirtmiş olduğum klasörde bu TC kimlik numaralarına göre arattırıp eğer dosya varsa Klas2 deki klasörün içine kopyalama yaptırıyorum. Kopyalama yapılan veriler varsa A sütunundaki TC kimlik numaraları yeşil dolgu ile dosya yok ise kırmızı dolgu ile işaretleniyor. Buraya kadar hiç bir sorun yok. Benim bu makroya eklemek istediğim klas1 satırına yanı arama yapılacak klasör yoluna ikinci bir klasör yolu daha eklemek istiyorum.

Bilgisayardan kalktım.
O kısma zaten bakmamıştm.

Kodda üst taraftaki dsy =.....kısmına kendi belgenizin tam adını yazdığınızdan emin misiniz?

Bilgisayara geçtiğimde test edip cevap yazarım.

.

4 numaralı cevaptaki kodu güncelledim.

Klas1_1 ve Klas1_2 veri ALINACAK iki dosya yolu.
Klas2 ise veri AKTARILACAK dosya yolu.

-- Belgenin kullanılacağı bilgisayarda, Klas1_1 ve Klas1_2 klasörlerinin ikisi de yoksa buna ilişkin uyarı alırsınız.
-- Belgenin kullanılacağı bilgisayarda, Klas2 klasörü yoksa buna ailişkin uyarı alırsınız.
-- Klas1_1 ve Klas1_2 klasörlerinin (veri alınacak klasör seçenekleri) her ikisi de varsa öncelik,
Set A=..... satırının üstündeki If....Elseif .... End If kısmındaki önceliktir.

Sayfayı yenileyerek 4 numaralı cevabı tekrar kontrol edin.

.

4 numaralı cevaptaki kodu güncelledim.

Klas1_1 ve Klas1_2 veri ALINACAK iki dosya yolu.
Klas2 ise veri AKTARILACAK dosya yolu.

-- Belgenin kullanılacağı bilgisayarda, Klas1_1 ve Klas1_2 klasörlerinin ikisi de yoksa buna ilişkin uyarı alırsınız.
-- Belgenin kullanılacağı bilgisayarda, Klas2 klasörü yoksa buna ailişkin uyarı alırsınız.
-- Klas1_1 ve Klas1_2 klasörlerinin (veri alınacak klasör seçenekleri) her ikisi de varsa öncelik,
Set A=..... satırının üstündeki If....Elseif .... End If kısmındaki önceliktir.

Sayfayı yenileyerek 4 numaralı cevabı tekrar kontrol edin.

.
Ömer hocam Kls1_1 klasörüde masaüstünde yazmış olduğunuz makroda Klas1_1 = ThisWorkbook.Path & "\" şeklinde yazıyor bu hali ile makroyu çalıştırdım dosya kopyalamadı

Klas1_1 ve Klas1_2 kopyalanacak belgeye ilişkin KAYNAK klasörü için yol altarnatifleri.

Klas2 ise kaynaktan alınıp, kopyasının kaydedileceği HEDEF klasör.

Yani ilgili tc no, Klas1_1 veya Klas1_2 klasöründe varsa, Klas2 klasörüne kopyalanır.

Bilgisayarda olmadığım için ancak bu kadar açıklayabildim.
.

Sayın @mertatakan_3838 .
Sanırım bir yanlışyık oldu, kaynak dizinlerden ikincisiyle hedef klasörün dizinini aynı yazmışım.
4 numaralı cevapta tekrar güncelleme yaptım. Sanırım son hali daha anlaşılır oldu.

Sayfayı yenileyip 4 numaralı cevabı tekrar kontrol edin.
Kodun yeni halini belgenize uygulayınca YEŞİL yazı rengi olan açıklama kısımları daha iyi görülür.

.

Sayın @mertatakan_3838 .
Sanırım bir yanlışyık oldu, kaynak dizinlerden ikincisiyle hedef klasörün dizinini aynı yazmışım.
4 numaralı cevapta tekrar güncelleme yaptım. Sanırım son hali daha anlaşılır oldu.

Sayfayı yenileyip 4 numaralı cevabı tekrar kontrol edin.
Kodun yeni halini belgenize uygulayınca YEŞİL yazı rengi olan açıklama kısımları daha iyi görülür.

.
Ömer hocam öncelikle uğraşınız için çok teşekkür ederim. Revize etmiş olduğunuz 4 nolu mesajdaki makroyu denedim. Sayfanın A sütununa iki farklı biri kaynak 1 klasöründe diğeri kaynak 2 klasöründe olacak şekilde TC kimlik numarası yazıp makroyu çalıştırdım. Kaynak 1 klasöründeki dosyayı hedef klasöre kopyalarken kaynak 2 klasöründeki dosyayı hedef klasöre kopyalamadı.

Sizin kevcut kodunuz da, benim verdiğim çözüm cevabında da veri alınacak klasör kodun en başında,
A sütunundaki TC kimlik numaralarından bağımsız olarak 1 kez tespit ediliyor idi.

Kaynak tespitini, A sütunundaki herbir hücre için ayrı ayrı yapmak için; aşağıdaki kodu kullanın.
Dikkat: kaynak1, kaynak2 ve hedef kasörlerine ilişkin YOL bilgilerini tekrar kontrol etmeyi unutmayın.

CPP:
(30 satır)

Sizin kevcut kodunuz da, benim verdiğim çözüm cevabında da veri alınacak klasör kodun en başında,
A sütunundaki TC kimlik numaralarından bağımsız olarak 1 kez tespit ediliyor idi.

Kaynak tespitini, A sütunundaki herbir hücre için ayrı ayrı yapmak için; aşağıdaki kodu kullanın.
Dikkat: kaynak1, kaynak2 ve hedef kasörlerine ilişkin YOL bilgilerini tekrar kontrol etmeyi unutmayın.

CPP:
(30 satır)
Teşekkür ederim Ömer hocam zihnine sağlık şimdi oldu

Geri