Çoklu Koşul ile Veri Filtreleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Çoklu Koşul ile Veri Filtreleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Ekte paylaşmış olduğum dosyada bir buton yardımı ile txtarama isimli textbox üzerinden ve ilgili veri sayfasından arama sonuçları listbox üzerinde listelenmektedir.

Bahsi geçen çalışma kitabında mevcut arama yapısına ek olarak yapmak istediğim; Userform üzerinde yeni açmış olduğum textboxlar ile (B,C,D,E,F,G,H) filtreleme yapısını genişleterek işlemi hızlandırmaktır.

Konuyla ilgili yardımları için herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar
@Ömer BARAN

Hocam merhaba,

Mevcut arama arama yapılan text box da herhangi bir sorun yok. Genel bir arama için kullanılıyor.

Ancak bazı arama sonuçlarının daha detaylı veya belirli bir aramaya özel yapılmak istenmesi ve bu arama sonuçlarının 2 veya 3 sütuna bağlı benzersiz verilere istinaden sonuç vermesi gerektiğinden böyle bir arama şekli ihtiyacı ihtiyaç doğmuştur.

Tablodan bağımsız bir örnek vermem gerekirse;

AA-SRR 12.09.2023 ANK-ERS 1.200 TL

AA-SRR 13.09.2023 ANK-ERS 1.300 TL

AA-SRR 13.09.2023 ERZ-KRS 2.750 TL

BB-STA 1O.09.2023 ANK-ERS 1.750 TL

Vb.

Syg,

@cesur hocam merhaba,

Ellerinize, emeğinize sağlık. Çok teşekkürler.

Ancak benim amacım görüntülemeleri userform üzerinde yapabilmek. Buradaki amaç çalışma kitabını simge durumunda küçülterek userform üzerinde çalışabilmek. Yani user form her zaman ekranda bir kenarda açık kalacak çalışma kitabı ise simge durumunda gizli kalacak. Bunlar için userforma ayrıca farklı butonlarda ekleyeceğim.

(simge durumu için userforma genel bir kod ekledim ancak bu kodlarda bir yerde hata yapıyorum sanırım. Ana konu özeli dışında bu problem ile ilgili de yardımcı olunabilinirse çok memnun olurum)

Syg,

@fledermaus
Belgeniz ekte.

Userform üzerindeki nesnelerin isimlerini, kodlama kolaylığı açısından
ilgili oldukları sütun adlarına göre değiştirdim.
Örneğin B sütunu ile ilişkili ComboBox'un adını Combobox2
C
sütunuyla ilişkili Textbox'un adını TextBox3 olarak değiştirmek gibi.

Her nesne için birer adet Change kodu oluşturup asıl ARAMA kodunun çağrılmasını sağladım.

ARAMA işlemi ilgili nesnelerde yazma/silme işlemi yapılırken İÇERİR mantığıyla gerçekleşir.

Tarih sütunlarına ait aramalarda, GÜN kısmı yazılacaksa, AY kısmının tıpkı DATA sayfasındaki verilerde olduğu gibi çift hane olarak yazılması gerekir. Sadece ay araması yapmak için 8.2023 yazılması yeterli iken, 17/8/2023 araması için tarihin 17.08.2023 olarak yazılması gerekir

ARAMA kodunu aşağıdaki şekilde oluşturdum.
Denersiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(30 satır)

Ekli dosyalar
Çözüm
@admin

Merhaba,

Dosyayı farklı isim ile kayıt ettiğimde çalışmaya başladı. Aslında bunu sürekli oluyor. Benim genel excel ayarları ile mi ilgili yoksa herkeste oluyor mu bilemiyorum.

Yukarıda bahsetmiş olduğum simge durumunda küçültme kodu ile ilgili bir öneriniz olur mu acaba ?

Normalde aşağıdaki genel kodu kullanıyorum.

Kod:
(20 satır)

Kod:
(3 satır)

Syg,

Hala cevabımla ilgili olarak,
olumlu/olumsuz bir geri bildirim yok.

İlginç doğrusu.

Bu durum da maalesef,
konulara cevap verme, konularla ilgilenme, emek/zaman harcama isteğini törpülüyor.

@Ömer BARAN

Hocam kusuruma bakmayın. Arada size cevap vermeyi atladım haklısınız. Hafta sonu malum bir yandan ev bir yandan hala iş.

Ellerinize sağlık. Tam olarak inceleme fırsatım olmadı ama şu an için herşey düzgün çalışıyor. Sadece C sütununa ait textbox a hem sayı hem metini aynı anda yazamadım. Yanlış yorumlamadıysam bu şekilde.

Syg.

Merhaba,

Simge durumunda küçültme ve büyütme problemi aşağıdaki kodlarda düzeltmeye gidilerek çözülmüştür.

Herkese çok teşekkür ederim.

Syg,

Kod:
(21 satır)

Kod:
(5 satır)

@fledermaus
Belgeniz ekte.

Userform üzerindeki nesnelerin isimlerini, kodlama kolaylığı açısından
ilgili oldukları sütun adlarına göre değiştirdim.
Örneğin B sütunu ile ilişkili ComboBox'un adını Combobox2
C
sütunuyla ilişkili Textbox'un adını TextBox3 olarak değiştirmek gibi.

Her nesne için birer adet Change kodu oluşturup asıl ARAMA kodunun çağrılmasını sağladım.

ARAMA işlemi ilgili nesnelerde yazma/silme işlemi yapılırken İÇERİR mantığıyla gerçekleşir.

Tarih sütunlarına ait aramalarda, GÜN kısmı yazılacaksa, AY kısmının tıpkı DATA sayfasındaki verilerde olduğu gibi çift hane olarak yazılması gerekir. Sadece ay araması yapmak için 8.2023 yazılması yeterli iken, 17/8/2023 araması için tarihin 17.08.2023 olarak yazılması gerekir

ARAMA kodunu aşağıdaki şekilde oluşturdum.
Denersiniz.

@Ömer BARAN

Hocam elinize sağlık. size ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar, sevgiler...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri