CheckBox True da renklendirme alanı belirleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan iLHAREF
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

CheckBox True da renklendirme alanı belirleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2010
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,

Aşağıda ki koda CheckBox True olduğunda CheckBox ın olduğu satır "A13:R13" kadar renklendirmeyi nasıl yapabilirim ayrıca "R13" KONTROL EDİLDİ yazısını hücreye nasıl yazdırabilirim. Haliyle bu işlemi de sayfada bulunan bütün CheckBox larda olması gerekiyor. İlgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

For i = 13 To Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row
If Cells(i, "b") <> "" Then
Set Hcr = Cells(i, "a")
Set Check = ActiveSheet.CheckBoxes.Add(Hcr.Left, Hcr.Top, Hcr.Width, Hcr.Height)
Check.Caption = ""
End If
Next

@iLHAREF

Sayfada çok sayıda CheckBox kullanmak yerine,
CheckBox'ları konumlandırdığınız hücrelere/sütunlara/alanlara VERİ DOĞRULAMA >> LİSTE özelliğiyle VAR/YOK gibi 2 seçenek uygulayıp VAR durumuna göre de KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulayabilirsiniz diye anlıyorum.

İşlem için ille de makro kullanmak istiyorsanız;
yine CheckBox kullanmayıp, hücreye ÇİFT TIKLAMA ile tetiklenen bir yapı düşünülebilir.

Sorularınızı, gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlanmış örnek belgeler üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.

@iLHAREF

Sayfada çok sayıda CheckBox kullanmak yerine,
CheckBox'ları konumlandırdığınız hücrelere/sütunlara/alanlara VERİ DOĞRULAMA >> LİSTE özelliğiyle VAR/YOK gibi 2 seçenek uygulayıp VAR durumuna göre de KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulayabilirsiniz diye anlıyorum.

İşlem için ille de makro kullanmak istiyorsanız;
yine CheckBox kullanmayıp, hücreye ÇİFT TIKLAMA ile tetiklenen bir yapı düşünülebilir.

Sorularınızı, gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlanmış örnek belgeler üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
Ömer bey çalışmam aşağıdaki linktedir. çalışma sayfasına veri ekledikçe CheckBox lar artıyor burdaki amacım CheckBoxa tıkladığımda o satırın kontrol olduğunu sağlamak.

Dosya

Mevcut belgede, siz fark etmeseniz de çok sayıda CheckBox nesnesi var.
Bu işlem için DÜĞME kullanmak da hiç anlamlı gelmedi bana, zira düğmeye her tıklamada,
siz görmeseniz de A sütununa üst üste yeni CheckBox nesneleri ekleniyor durumda.

Açıkçası; bu yapı hiç kullanışlı gelmedi bana.

Eklediğim belgede işlem için tabloda istenilen hücreye ÇİFT TIKLAMA yeterlidir.
Aynen şöyle:

ilharef.webp

Ekli dosyalar
Eklediğim HAREKETLİ EKRAN GÖRÜNTÜSÜ sanırım hareket etmiyor.

İşlem şöyle: listedeki herhangi bir hücreye çift tıklandığında, o satırda en sağdaki hücre kontrol edilir,
KONTROL EDİLDİ yazıyorsa renk kaldırılır ve KONTROL EDİLDİ yazısı silinir,
boşsa renk uygulanır ve son hücreye KONTROL EDİLDİ yazdırılır.

Eklediğim HAREKETLİ EKRAN GÖRÜNTÜSÜ sanırım hareket etmiyor.

İşlem şöyle: listedeki herhangi bir hücreye çift tıklandığında, o satırda en sağdaki hücre kontrol edilir,
KONTROL EDİLDİ yazıyorsa renk kaldırılır ve KONTROL EDİLDİ yazısı silinir,
boşsa renk uygulanır ve son hücreye KONTROL EDİLDİ yazdırılır.
Ömer hocam emeğinize sağlık fakat dosyanı indiremedim.

-- Mevcut kodların tümünü silin,
-- Sayfadaki DÜĞMEyi silin,
-- GİRİŞ menüsünde en sağdaki BUL düğmesine tıklayıp ÖZEL GİT >> NESNELERi seçin ve DELETE tuşuna basın,
-- Sayfada M1 hücresinin zemin rengini ELLE, istediğiniz şekilde boyayın (bu renk kullanılacak)
-- ALt taraftan işlem yapılacak sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Karşınıza gelecek VBA ekranında sağdaki BOŞ alana şu kodları yapıştırın.

Artık tablonuzdaki hücrelere fareyle ÇİFT tıklayarak deneyebilirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)

Çözüm
-- Mevcut kodların tümünü silin,
-- Sayfadaki DÜĞMEyi silin,
-- GİRİŞ menüsünde en sağdaki BUL düğmesine tıklayıp ÖZEL GİT >> NESNELERi seçin ve DELETE tuşuna basın,
-- Sayfada M1 hücresinin zemin rengini ELLE, istediğiniz şekilde boyayın (bu renk kullanılacak)
-- ALt taraftan işlem yapılacak sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Karşınıza gelecek VBA ekranında sağdaki BOŞ alana şu kodları yapıştırın.

Artık tablonuzdaki hücrelere fareyle ÇİFT tıklayarak deneyebilirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)

Teşekkür ederim Ömer bey bu tam istediğim gibi oldu. Dosya indiremememin sebebi VİP üyelikmiş sanırım Vip üyeliğimi yapacağım.

Geri