Buton Rengi̇ni̇ Şarta Göre Deği̇şmesi̇

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan slymnytm
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Buton Rengi̇ni̇ Şarta Göre Deği̇şmesi̇ isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Önce netleşmesi gereken ilk husus I1 hücresindeki SAYInın elle mi yazıldığı, bir makro tarafından mı yazıldığı yoksa
örneğin bir FORMÜL sonucu mu olduğu önemli.

Açıkçası ben bu şekilleri ve renkleri nasıl oluşturduğunuzu tam olarak anlayamadım.
Renklerle uğraşmak pek yaptığım bir şey de değil açıkçası.
Örneğin;
-- neden basit dikdörtgen değil de bu şekli tercih ediyorsunuz,
-- ya da neden düz renk değil de ikili renk geçişi vs kullanmak istiyorsunuz bilemiyorum.

Şöyle bir önerim olsun.
GELİŞTİRİCİ menüsünden MAKRO KAYDET'i seçtikten sonra,
bu iki renk seçeneği olan şekillerden birer tane elle oluşturun,
sonra da MAKRO KAYDINI DURDURUN.

Son olarak da VBA ekranında oluşan yeni MODUL içerisindeki kodları buradan paylaşın bir bakalım.
Belirttiğim gibi belgedeki iki ayrı ana renk seçeneği ile ben bu nesneleri oluşturamadım.
Oluşacak kodları bir görelim, onun üstünden gidelim.

Önce netleşmesi gereken ilk husus I1 hücresindeki SAYInın elle mi yazıldığı, bir makro tarafından mı yazıldığı yoksa
örneğin bir FORMÜL sonucu mu olduğu önemli.

Açıkçası ben bu şekilleri ve renkleri nasıl oluşturduğunuzu tam olarak anlayamadım.
Renklerle uğraşmak pek yaptığım bir şey de değil açıkçası.
Örneğin;
-- neden basit dikdörtgen değil de bu şekli tercih ediyorsunuz,
-- ya da neden düz renk değil de ikili renk geçişi vs kullanmak istiyorsunuz bilemiyorum.

Şöyle bir önerim olsun.
GELİŞTİRİCİ menüsünden MAKRO KAYDET'i seçtikten sonra,
bu iki renk seçeneği olan şekillerden birer tane elle oluşturun,
sonra da MAKRO KAYDINI DURDURUN.

Son olarak da VBA ekranında oluşan yeni MODUL içerisindeki kodları buradan paylaşın bir bakalım.
Belirttiğim gibi belgedeki iki ayrı ana renk seçeneği ile ben bu nesneleri oluşturamadım.
Oluşacak kodları bir görelim, onun üstünden gidelim.
Sn. @Ömer BARAN Bey;

Öncelikle I1 e gelen değer formül sonucu geliyor.

Diğer bir husus ise dediğiniz gibi "MAKRO KAYDET" dedikten sonra şekilli oluşturdum renklerdimesini yaptım ama. VBA bu işlemleri görmedi bu yüzden sizlerden destek talebinde bulundum. Şuan dışarıdayım eve geçince tekrar denerim ve geri dönüş yaparım.

--- Neden bu şekiller ve renklerse yapmaya çalıştığım ecxel dosyasında kullandığım için.

Bu arada geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.

Madem I1'deki değer formül sonucudur; örnek belgeniz, gerçek belgenin kopyası değil demektir.
Bu durumda önemli olan formülün hangi alanlara bağlı olarak sonucunun değiştiği.
MAKRO KAYDET ile bir kod oluşmuyorsa işlem nasıl düzenlenecek bilemiyorum.
Zaten eklediğiniz belgedeki şekilleri ben elle oluşturamadığımı belirtmiştim.

Art arda ikinci mesajım oluyor.
Muhtemelen VARSAYILAN ŞEKİL AYARI değişikliği yapmışsınız.

MAKRO KAYDINI AÇIN, boş düz dikdörtgen bir şekil ekleyin (varsa renk vs sıfırlayın), bu şekle sağ tıklayıp
VARSAYILAN ŞEKİL OLARAK AYARLA seçeneğini seçin.
İlk örnek belgedeki şekilleri tekrar ekleyip biçimlendirin ve bu kez bu şekli VARSAYILAN olarak ayarlayıp kaydı durdurun.

Art arda üçüncü mesajım oluyor (öncekileri yok sayın).
Mesele VARSAYILAN ŞEKİL AYARI olayı.

Şöyle bir fikrim var, uygulayıp denersiniz:
-- Yeşil ve mavi renkli olan şekillerden birer tanesi kalsın (diğerlerini silin)
-- Yeşil olanı seçip, adres çubuğunun en solundaki seçilen hücre adresinin görüntülendiği alana yesil yazıp ENTER tuşuna basın,
-- Mavi olanı seçip, adres çubuğunun en solundaki seçilen hücre adresinin görüntülendiği alana mavi yazıp ENTER tuşuna basın,
-- Bu şekillerin ikisini de CTRL tuşuna basarak seçili hale getirip, boyutlarını iyice küçültün ve uygun bir hücreye sürükleyip bırakın.
Bu şekiller KILAVUZ olarak kullanılacak.
-- Alt taraftan sayfa adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLyi seçin ve aşağıdaki kodu VBA ekranında sağdaki boş alana yapıştırın.
-- Asıl işlemde kullanmak üzere bir tane yeni şekil ekleyin.

Ardından da I1 hücresinde elle değer değişikliği yapın (kodlar elle veri girişine göre çalışır)
Artık ASIL ŞEKİL, I1'e elle 3 yazdığınızda YEŞİL, elle bunun dışında bir değer yazdığınızda da MAVİ olacaktır.

[REPLY]
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)
[/REPLY]

Geri