Birden Fazla Koşula Göre İşlem Yapmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Birden Fazla Koşula Göre İşlem Yapmak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
@Ömer BARAN Beyin Örnek Excel Tablodan Veri Çekmek başlığı altında verdiği aşağıdaki formülü farklı bir ihtiyacımı karşılayacak şekle dönüştürmeye çalışıyorum.

Formül aşağıdaki gibi çalışıyor.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

E Sütununda öğrenci isimleri yazılmadığında yani tüm öğrenciler derslere katıldığında bu alana Tam şeklinde veri yazdırıyorum.

üstteki kodu aşağıdaki şekilde değiştirdim.

Kod:
(1 satır)

"Tam";Veri!$E$1:$E$400 şeklinde ise yani Tam yazan bir içerik varsa 1. işlemini yap yoksa 2. işlemini yap şeklinde çalışacak duruma nasıl çevirebilirim.

KISACA
Diğer şartlar eşleşiyorsa Veri!$E$1:$E$400 arasında bu satırda bulunan DEĞER Tam ise 1. işlemi yap değilse 2. işlemi yap.....

DİĞER ŞARTLAR
(Veri!$D$1:$D$400=AR$4) DERSİN ADI
(Veri!$C$1:$C$400=AR$3) ÖĞRETMENİN ADI
(Veri!$A$1:$A$400=$AM$1) TARİH
(Veri!$B$1:$B$400=AR$5)) SAAT
Eşleşiyorsa
(ESAYIYSA(BUL("Tam";Veri!$E$1:$E$400)))
doğru ise 1. işleme yap...
değilse 2. işlemi yap....

ilk formülün {"";"X"} bu alanında 1. ve 2. işlem olarak bahsettiğim diğer formülleri koydum ancak formüller burada çalışmadı

Örnek dosyaya Örnek Excel Tablodan Veri Çekmek buradaki konudan ulaşılabilir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yanlış mı düşünoyorum emin değilim ama; ilk formüldeki {"";"X"} kısmını {"Tam";"X"} olarak değiştirip deneyin.
İsteğiniz bu mudur?
Örnek belge olmadığından E sütunu nedir/ne işe yarar bilemiyorum.

O kısım için aşağıdaki konu sayfasında 15 numaralı cevaptaki ikinci formülü vermiştim.
O formül istenilen sonucu vermiyor mu?

formüllerde sorun yok Ömer Bey

yeni bir durum oluştu.
Veri sayfasında E:E sütununa normalde derslere katılmayan öğrenci isimleri google form aracılığıyla 5/A - 116 - Ali KARA, 5/A - 523 - Veli KISA, 5/A - 561 - Mehmet UZUN şeklinde virgül ile ayrılarak değerler kaydediliyordu.
Ancak bugüne kadar her derste mutlaka en az 1-2 kişi gelmemişti 1-2 isim yazıldığı içinde o formüller 21/26 şeklinde sonuç veriyordu.
Ben o formülde değişiklik yaparak boş alanlarda 26/26 şeklinde gösterilmemesini sağladım.
ancak bugün sınıfın birinde tüm öğrenciler derse katılınca google forma Tam değerini içeren yeni bir seçenek koymak durumunda kaldık
Bu durumda o formülde bir değişiklik yapmam gerekiyor. öncelikle bu hücreye bakacak Tam değeri varsa 26/26 şeklinde gösterecek. Tem değeri yoksa o önceki üstte sizin bahsettiğiniz işlemleri yapacak

Bana sadece şu işlemi yapan formülün düzenlenmiş hali lazım.

(Veri!$D$1:$D$400=AR$4) DERSİN ADI
(Veri!$C$1:$C$400=AR$3) ÖĞRETMENİN ADI
(Veri!$A$1:$A$400=$AM$1) TARİH
(Veri!$B$1:$B$400=AR$5)) SAAT
Eşleşiyorsa
Eşleşen satırın E sütunundaki (Veri!$E$1:$E$400) hücre değeri "Tam" ise XXX yazsın değilse YYY yazsın ekrana... diğer tarafını sanırım ben kurgulayabilirim

Sanırım isteğinizin karşılığı şöyle:
çift tırnak arasındaki AAAA ve BBBB kısmına işlem neyse onu eklersiniz.

Kod:
(1 satır)

Geri