Belirli alanları Farklı Kaydet yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan linkme
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Belirli alanları Farklı Kaydet yapma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Sn Ömer Baran Hocamın daha önceki yapmış olduğu çalışmaya ek olarak Excel Kayıt et butonu yapmak istiyorum.

-- Kaydet dediğimde U sütuna kadar verileri farklı kaydet nasıl yapabilirim.

-- Dosya Adı olarak B4+C4 +Fatura No+SAS No nasıl kaydet yapabilirim.

Kodlar Ektedir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(34 satır)

İyi Çalışmalar dilerim.

Forumda SaveAs veya Farklı Kaydet diye arama yaparsanız örnek uygulamalara erişebileceğinizi sanıyorum.

Hatırladığım, konuyla ilgili son konu linki aşağıda.
Konu sahibinin örnek belgesinde yer alan XLSM ve PDF kaydetme (pdf kısmı sizinle ilgili değil doğal olarak) kodlarını,
konu sayfasındaki açıklama ve yazışmaları da dikkate alarak kendinize uyarlamayı deneyin isterseniz.

Sn Ömer Baran,

arama yaptım ve diğer konuları da inceledim.

Son dolu sütun ve satırım değişken gösterdiği için kodlarımda nasıl bir revize etmem gerekir.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(21 satır)

Direk cevabı yazmayayım (sorun çözmekten ziyade öğrenmek istiyorsunuz (y) )

Belgedeki veri durumuna ilişkin 2 seçenek var;
-- alanda veri olmaması >> kodun en başında bu durumu tespit edip işlem yapmadan kodu sonlandırmak gerekir.
-- alanda veri olması (son sütunun U sütunu olduğu zaten belli) >> veri miktarının yani satır adetinin tespit edilmesi ve [a1:U20] kısmını Range("A1:U20") diye düşünüp, bunu Range("A1:U" & sonsatir) şeklinde ifade etmek üzere, bu kod satırından önce sonsatir değişkeni için bir değer bulunması gerekecek.
Peki sonsatır değişkeninin alacağı değer ile veri satır adeti arasındaki ilişki nasıl kurulacak?
1) örneğin verilerinizde sıra numarası varsa (ki var) sonsatir = Worksheet.Function.Max(Range("A:A") şeklinde bir değer bulunup,
bu değere, başlık satır adetini ve tablonun altındaki özet bilgi satır adeti eklenerek bulunabilir.
2) Örneğin C sütununa bakarak; sonsatir = Cells(Rows.Count, "C").End(3).Row şeklinde de son dolu satır tespit edilebilir.

Geri