Ara ve Bul Kodu Hakkında Yardım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hsn55
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Ara ve Bul Kodu Hakkında Yardım isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;
Ekli linkteki dosyada ComboBox14 ten seçmiş olduğum veriyi TextBox24 ile kayıtlar sayfasında A4:AJ hücreleri arasında Seçili Sütunda aratıp buluyorum. TextBox23 ile de A4:AJ hücreleri arasında Tüm hücrelerde aratıp buluyorum. Fakat tümünde aratma yaptığımda bazen buluyor. Bazen ise bulmuyor. Kodlar her iki şarta göre aratma yaptığımda arama geç çalışıyor. İleriki zamanlarda kayıtları çoğalacağından dolayı arama da haliyle geç olacak. Bu iki ara-bul kodunun hızlanması için makroda ne gibi bir değişiklik yada farklı bir makro ile nasıl sağlayabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(16 satır)
Kod:
(39 satır)

Ekli dosyalar
Merhabalar;
Ekli linkteki dosyada ComboBox14 ten seçmiş olduğum veriyi TextBox24 ile kayıtlar sayfasında A4:AJ hücreleri arasında Seçili Sütunda aratıp buluyorum. TextBox23 ile de A4:AJ hücreleri arasında Tüm hücrelerde aratıp buluyorum. Fakat tümünde aratma yaptığımda bazen buluyor. Bazen ise bulmuyor. Kodlar her iki şarta göre aratma yaptığımda arama geç çalışıyor. İleriki zamanlarda kayıtları çoğalacağından dolayı arama da haliyle geç olacak. Bu iki ara-bul kodunun hızlanması için makroda ne gibi bir değişiklik yada farklı bir makro ile nasıl sağlayabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla
Kod:
(16 satır)
Kod:
(39 satır)

Textbox24'e göre yapılan aramada bir yavaşlık olacağını hiç sanmıyorum doğrusu.

Textbox23 ile ilgili kodları kim hazırlamışsa biraz özensiz olmuş ve işlem sadece Tetbox23'e yazılan veriyi Textbox24'e aktarıp işlemin de Textbox24 kodları üzerinden yapılması istenilmiş sanırım.
İyi de Textbox24'e ait kod (ki o kodu ben hazırlamıştım), tüm sütunlarda arama yapmıyor ki TextBox23 üzerinden doğru sonuç alınsın.
Zira TextBox24, Combobox'ta seçili olan sütunda arama (hızı konusunda sorun yaşamazsınız) yapıyor, tüm sütunlarda değil.

NOT: Daha evvel aynı belgeyle ilgili olarak açtığınız başka bir konu sayfasındaki, nesne isimlendirmesiyle ilgili önerimi dikkate almamışsınız ve bunun sonucu olarak da örneğin ListBox1_Click/CommandButton1_Click/CommandButton3_Click kodları gereksiz uzun olmuş, neyse artık bu şekilde ilerlediğinize göre bu konuda yapacak bir şey yok. Bu belge üzerinden ve userform işlemleriyle ilgili sorularınıza verilecek cevapların hazırlanması konusunda biraz zahmet harcanacak ve tek-tek/sütun-sütun/nesne-nesne kod satırları oluşturulacak demektir.

Merhabalar;
@Hsn55

-- Önce bundan önceki cevabımı okuyunuz.
-- Kullandığınız kodlarda hatanın ne olacağı belliyse mesele yok (zaten bu hata için kullanılmıştır diyeceğim) ama
gözü kapalı On Error Resume Next satırları kullanmamanızı öneririm. Sorun/hata nedir onun anlaşılmasını engellenmiş olur.
-- Bir başka uyarım ise, dosya uzantınızla ilgili olacak; *.xlsb uzantılı dosyada makrolar/userform kullanımı vs mümkündür ancak,
*.xlsm veya *.xlsx gibi olmayan yanı, belgenizin bir şekilde hasar görmesi/bozulması durumunda veri kurtarma kısmı sıkıntılı olabilir.

-- İstediğiniz hızda ve sorunsuz belgeniz ekte, denemeler yaparsınız (büyük/küçük harf, Türkçe karakter sorun olmadan arama sonuç verir)

.

Ekli dosyalar
Ömer bey iyi geceler;
Tümünde ara komutu gerçekten hızlı olmuş. Hemen buluyor. Sadece sıkıntı arama yapıp bulduktan sonra tüm kayıtlarıma geri dönemiyorum(gösteremiyorum). Ayrıca seçime göre veri bulma kodu da son yaptığınız tümünde ara koduna göre yavaş çalışıyor. Bunu da hızlandırır mısınız

Hocam birde arama enter tuşu ile değilde Textbox a veri girmeye başlayınca anlık listboxta gösterim olabilir mi?. Veriyi bulamayınca bulunamadı uyarısı nı satırda değilde "Msg box" ile uyarı verebilir mi?.Tüm kayıtları mı listboxta görmek için userform dan çıkıp tekrar girmem gerekiyor. Bul işleminden sonra tümünü gösterim olmuyor

Ömer bey merhabalar,
1-Tümünde arama yapıp bulunan kayıt üzerinde güncelleme yaptığım zaman.Listboxta seçili satırda kalmıyor.Kayboluyor.
2-Combobox14 ile seçip Textbox24 ile arama yaptığım zaman bazen bulmuyor. Ayrıca arama çok geç oluyor.Bunu da Textbox23 deki gibi hızlandırabilir misiniz.
3-Tümünde arama yapıldığında veri bulunmadığı zaman Msg ile uyarı verebilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri