Alt Drop Down Menü Seçimini Temizlemek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Alt Drop Down Menü Seçimini Temizlemek isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Birbiriyle İlişkili Drop Down Menü Yapımı başlıklı konudaki cevaplarda Sayın @52779 Bey Bu cevabında verdiği örnekte aşağıdaki Sub'ı kullanmıştı.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(24 satır)

Screenshot_2.webp

Bu işlemi eklediğim örnek dosyada bulunan 24 + 24 = 48 adet Drop Down menüde uygulamaya çalışıyorum

İşleyiş şu şekilde
Excel dosyası açıldığında ListeCek Sub'ı otomatik çalışıyor ve Google Sheets deki güncel listesi ListeData sayfası oluşturup çekiyor sonra gelen verileri işleyip Veri A ve B sütunlarına kaydedip ListeData sayfasını siliyor.
AQ3 VeriDoğrulamadan hangi sınıfı seçersek o sınıda ait listeleri veri Doğrulama Listesi olarak C7:AX12 arasındaki 24 hücrede ve C22:AX27 arasındaki hücrede gösteriyor.
Buraya kadar herhangi bir sorun yok.
Yapılmak istenen ise AQ3 Veri Doğrulamadan sınıf değiştirildiğinde C7:AX12 ve C22:AX27 arasındaki Veri Doğrulama Listelerinin seçimlerinin kaldırılmasını nasıl yapabiliriz?

sor.webp

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Rapor sayfası kod sayfasında
VBA:
(7 satır)

Kesme işareti ile yazılan satırlar çalıştırılacaklar mı bilemiyorum. O nedenle End Sub satırından hemen önceye
Range("C7:C12,S7:S12,AI7:AI12,AX7:AX12,C22:C27,S22:S27,AI22:AI27,AX22:AX27") = "–– Seçiniz ––"
şeklinde ekledim...
Burada, AQ3 hücresinde değişiklik olduğunda, C7 : AX12 ve C22 : AX27 aralığındaki Açılır Listelere –– Seçiniz –– yazılır.
–– Seçiniz –– yerine BOŞ olacaksa, satırda, ="–– Seçiniz ––" yerine =Empty yazmak yeterli olacaktır.

Not :
Eğer, Açılır Listelerde herhangi bir değişim olunca, Worksheet Change olayı tetiklenecekse
AQ^değiştiğinde, C7 : AX12 ve C22 : AX27 aralığındaki Açılır Listelere –– Seçiniz –– ya da BOŞ yazılması istenip tetiklenmesi istenmiyorsa
Application.EnableEvents=False
Range("C7:C12,S7:S12,AI7:AI12,AX7:AX12,C22:C27,S22:S27,AI22:AI27,AX22:AX27") = "–– Seçiniz ––"
Application.EnableEvents=True
şeklinde sayfadaki tetiklenme olaylarının önce İPTAL ve sonra ACTİF edilmesi gerekir.

2. Not :
C7 : AX12 ve C22 : AX27 açılır listeler, Veri sayfasındaki, A kolonundan, LstOgrenciler ad tanımlamasıyla alınmakta.
İyileştirme olarak,
Bir seçilen bir daha seçilemesin..... Seçilince listede tekrar bulunmasın....
olayı istenilirse, formülle çözüm sağlanabilir.
** Birinci açılır liste C7 : AX12 için Veri sayfasında 2 kolon ve C22 : AX27 için Veri sayfasında 2 kolon olmak üzere 4 kolonda yapılabilir...

Ekli dosyalar
Sizin üstteki dosyayı denediğimde AQ3 hücresinde değişiklik olduğunda, C7 : AX12 ve C22 : AX27 aralığındaki Açılır Listelere –– Seçiniz –– yazmadı sanki

Dosyanın işleyişi şu şekilde
çalışma kitabında aşağıdaki kod olmalıydı her nedense eklememişiz
VBA:
(5 satır)

Rapor ve Veri sayfasının kod bölümü boş olacaktı.

AQ3 hücresinde değişiklik olduğunda, C7 : AX12 ve C22 : AX27 aralığındaki Açılır Listelerde eğer bir seçili öğrenci bilgisi varsa bu bilginin yerine –– Seçiniz –– yazılacak ya da seçim sıfırlanacak

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
Rapor ve Veri sayfasının kod bölümü boş olacaktı.
Bildiğim kadarıyla söylüyorum.
AQ3 hücresi Rapor sayfasında,
AQ3 hücresinin değiştirildiğinde tetiklenecek makro, Rapor sayfasında olmalı Worksheet Change ile tetiklenmeli.
Yok, bu sayfalarda kod kesinlikle olmayacak diyorsanız bu olay benim bilgimi aşıyor demektir...

Anladığım kadarıyla da, Açılır listelerden seçim yapıldığında, değişiklik olarak herhangi bir makro tetiklenmeyecek.
Rapor sayfasının kod bölümüne
Kod:
(4 satır)

yazmak yeterli olacak.

Not :
Eklediğiniz dosyayı açtığımda makro direkt olarak hata verdi.
Devam ettim.
Ayrıca,
Rapor sayfasının Events PASİF durumda kalmıştı. O nedenle de AQ3 hücresinde değişiklik yapıldığında çalışmıyordu.
AKTİF duruma getirip denediğimde çalışıyor...

Dosya ektedir.. İncelersiniz...
Sayfa kodlarında bir şey olmayacak diyorsanız..... Beni aşıyor demektir...

Ekli dosyalar
Geri