3 koşul ile veri filtreleyerek puantaj hazırlama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan horcrux
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

3 koşul ile veri filtreleyerek puantaj hazırlama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;

ekteki dosyada günlük 150 kişinin yevmiyesini hesapladığım ve el ile tevzi yazdığım bir dosyadır. Günümün büyük bir kısmı bunu hazırlamak ile geçtiğinden, makro ile iş yükümün hafifleteceğine inandığım fakat isteklerimin ola biletesinin olup olmadığını bilmiyorum. Bu nedenle size danışarak en azında gerek yazılımsal gerek ise sözlü olarak olup/olmayacağı konusunda yardımcınızı rica ederim.

1660992585634.webp

Taleplerim:
  1. v1 satırındaki " Tevzi oluştur" butonuna tıklandığında tevziyi oluşturulacak tarih seçmeliyim. Girilen tarih b:b(tarih) sütundaki verinin koşulu olacak
  2. İlgili tarihteki Q:Q (iş emri sorumlusu) ve R:R (proje no) sütundaki koşullar ile ekte çalışma kitabında bulanan tevzi formu şablonuna aktarılacak.
    İş emri sorumlusu ve Proje no kutucukla soru şeklinde sordurulup tek olarak aktarılabilir yada benzersiz olarak otomatik oluşturabilir (hangisi olursa)
  3. Oluşacak dosyada birden fazla tevzi formu olabilir, bunlara ayrı seri no verilmesi gerekiyor.
  4. Oluşacak dosya "Farklı kaydet ve Wp'den Gönder" tıklandığında, masaüstüne (tarih, firma) adı ile aktarılacak. (Örnek : 26.07.22-demo.xls gibi ) bu oluşturulan dosyayı 1 kişiye whatsapp'dan göndermem gerekiyor.
  5. "Yazdır" tıklandığında oluşan her bir tevzi formu 1 sayfa sığdırılarak çıktı alınabilmeli. ( Bu sayfada 5 tevzi formu var ise 5 sayfa tevzi formu şeklinde çıkmalı)
1660993589516.webp

Ekli dosyalar
Tevzi formu nedir bilmiyorum, hiç bir fikrim de yok ama aşağıdaki formül mesela Formen1 için DATA sayfasındaki verileri forma getirir.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Makro ile her sayfaya 20 veri vs getirmek istiyorsanız daha komplike bi kod lazım.
Kriterinizi de tam anlamadım, sadece fikir vermesi açısından yazmak istedim.
365 kullanmanız nedeniyle işinizi belki formülle de görebilirsiniz.

Tevzi formu nedir bilmiyorum, hiç bir fikrim de yok ama aşağıdaki formül mesela Formen1 için DATA sayfasındaki verileri forma getirir.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Makro ile her sayfaya 20 veri vs getirmek istiyorsanız daha komplike bi kod lazım.
Kriterinizi de tam anlamadım, sadece fikir vermesi açısından yazmak istedim.
365 kullanmanız nedeniyle işinizi belki formülle de görebilirsiniz.
Merhaba, öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Tevzi bir nevi detaylı, ayrıntılı puantaj gibidir.
Türkçe karşılığı; ilgili kişilere hakkını ödemek ve paylaştırmak anlamına gelir. Daha çok resmi kurumlarda ve yazışmalarda kullanılan bu sözcüğün Türkçe karşılığı ise üleştirmektir.

Formülü denedim ama çalışmadı benim amacım makro ile soru sordurarak tevzi formları oluşturmak istiyorum.
1661336060219.webp

Belki forma manuel bir kaç veri getirerek ve dolma kriterlerini yazarak anlamamızı kolaylaştırabilirsiniz.
Formülün de sizde çalışması gerek. Data değilde sanırım tevzi formu gibi bir sayfanızın ilgili alanında sorunsuz denedim.
Ama tam işinizi görecek mi zaten o kısma emin değilim.

Belki forma manuel bir kaç veri getirerek ve dolma kriterlerini yazarak anlamamızı kolaylaştırabilirsiniz.
Formülün de sizde çalışması gerek. Data değilde sanırım tevzi formu gibi bir sayfanızın ilgili alanında sorunsuz denedim.
Ama tam işinizi görecek mi zaten o kısma emin değilim.
ekli dosyada olmasını istediğim şekilde örnek vermiştim ama yeterli gelmediyse şu şekilde de talebim değişebilir.
!'SERİ 031515(ÖRNEK) çalışma sayfasında.
koşul belirlemeyi ve sayı üretmeyi formülle çözebilirim.

tek çözemediğim konu
belirlediğim Yazdırma_Alanı tablosunda f6 sutundaki tarihe baz alarak isim oluşturarak kaydetme ve whatsapdan gönderme bu konuda makro desteği sağlarmısınız.

Gündüz sorulara bakmak için müsait olma ihtimalim yok ne yazık ki.
Akşam fırsatım dahilinde tekrardan göz atmaya çalışacağım.

Bu süreçte müsait olan diğer yönetici arkadaşlarımız ya da kullanıcılarımızda sürece dahil olurlar umarım.

İyi çalışmalar,

Tekrar merhaba
Makro kaydederek yaptığım kısmen işe yarıyor fakat yapamadığım tek yer. C:\Users\USER\Desktop\tevzi form.xlsx kodun;
  1. "USER" kısmı değişken olacak,
  2. Farklı kaydederken dosya ismi tevzi form.xlsx isminin yerine f6(tarih) ve c6(firmaismi) sutundaki veri ne ise dosya ismi o olsun. ( Örnek : 26.08.2022-demo.xlsx gibi olsun istiyorum.
  3. Bu dosya oluştuktan sonra 532xxxxxxx numaraya whatsappdan göndermek istiyorum.
Yardımınızı rica ederim.

Sub gonder()
'
' gonder Makro
'

'
Application.Goto Reference:="Print_Area"
Selection.Copy
Workbooks.Add
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteColumnWidths, Operation:=xlNone, _
SkipBlanks:=False, Transpose:=False
ActiveSheet.Paste