Çözüldü 10 Yıl Önceki Değişken Tarihi Bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ErolU
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ErolU

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar,
Konu dosyada detaylıca açıklanmıştır.

Yapılmak istenen şöyle:
Eğer bugünden 10 yıl önceki tarih B5:B25 aralığında yoksa bugünden 10 yıl önceki tarihten küçük ilk tarihi bulup onun sağındaki değeri getirmek.
Eğer bugünden 10 yıl önceki tarih B5:B25 aralığında varsa bugünden 10 yıl önceki tarihin sağındaki değeri getirmek.

Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Şu dizi formülünü (CTRL+SHIFT+ENTER) deneyin.
Alanda bugünden (10 yıl önceki) KÜÇÜK veya EŞİT en büyük tarihi bulur ve karşısındaki sayıyı verir.
Alandaki tarihlerde mükerrerlik olmadığı varsayıldı.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
B sütununda mevcut formül
bugünün 10 gün öncesinden, 10 gün sonrasına kadarki 21 günün tarihini buluyor durumda.

Bu formül sonuçlarının tatil/hafta sonu olup olmadığına dair bir işlem yok.
Dosya içindeki açıklamada şöyle bir ifade var:

"Yandaki tabloda bugünün 10 yıl önceki tarihi mecburen gözükecek durumdadır
ancak asıl dosyamda bugünün tarihi eğer hafta sonuna ya da resmî tatil gününe denk gelirse gösterilmemektedir.
"

En iyisi; gerçek belgenin, özel bilgi içermeyen bir kopyası üzerinden soru sorulması gibi duruyor.
Mevcut örnek belge ve açıklamalara göre sorunuzu anlamadım.

@Ömer BARAN
10 yıl öncesine ait bugünün tarihinden 10 gün önce ve 10 gün sonraya ait günleri yazdırmıştım dosyada.

Kafa karışıklığı yapmaması için şöyle sadeleştireyim:

Tatil, hafta sonu vb. düşünmeyiniz.
Sadece aşağıdaki işlemi yapsın yeter.
Eğer bugünden 10 yıl önceki tarih B5:B25 aralığında yoksa bugünden 10 yıl önceki tarihten küçük ilk tarihi bulup onun sağındaki değeri getirmek.
Eğer bugünden 10 yıl önceki tarih B5:B25 aralığında varsa bugünden 10 yıl önceki tarihin sağındaki değeri getirmek.

Şu dizi formülünü (CTRL+SHIFT+ENTER) deneyin.
Alanda bugünden (10 yıl önceki) KÜÇÜK veya EŞİT en büyük tarihi bulur ve karşısındaki sayıyı verir.
Alandaki tarihlerde mükerrerlik olmadığı varsayıldı.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
Sayın BARAN
Denemeler yaparken tarihleri değiştirip formül sonucunu kontrol ederken hatalar olmaya başladı. Biraz sağa sola bakındım neden sonuç yanlış çıkıyor diye. Meğer günümüzden 10 yıl önceki tarihi yazarken günümüz yılını (2024) yazıyormuşum. :D Neyse ki uyandım ve formülün hatasız çalıştığını gördüm.

7. iletideki "Alanda, BUGÜN-10 YIL tarihinden KÜÇÜK veya EŞİT olan EN BÜYÜK TARİHi bulup sonucu verir." ifadenizi keşke soruyu sorarken kullansa imişim. İsteneni daha net anlatıyor.

Çok teşekkürlerimi iletirim. Sorun çözülmüştür.
Sağ olun, var olun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...